Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Sapanca'ya Nasıl Gidilir?

 • by
 • 2023-12-07
Sapanca'ya Nasıl Gidilir?

Doğayla iç içe bir tatil yapmak ve keyifli vakit geçirmek isteyenlerin gözde lokasyonu olan Sapanca, Sakarya ilinin bir ilçesidir. Bünyesinde bulundurduğu göl, ülkemizin sayılı güzelliklerinden biridir. Ayrıca belde, daha bir sürü tarihi güzelliğe de ev sahipliği yapar. Bu nedenle “Sapanca’ya nasıl gidilir?” sorusu tatilciler tarafından sıklıkla merak edilir. Hava, kara ve demiryollarının tamamıyla bölgeye ulaşım imkanı vardır. 

Sapanca Hakkında Bilgiler

Sapanca, doğal güzellikleri, yeşil alanları, muhteşem manzaraları ve en önemlisi masmavi gölüyle yılın her döneminde çok sayıda ziyaretçiyi ağırlar. Hem dinlenmek hem de keyifli bir tatil için bölgedeki konaklama seçeneklerini Bungalovla sitesinden bulmanız mümkündür.

Turizmin kalbinin attığı, eşsiz güzelliklere sahip olan bu bölgede yapılabilecek birçok aktivitenin ve etkinliğin bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Hem yaz hem kış turizmi için oldukça ideal olanaklara sahip bir belde olmasının yanında kültürel ve tarihi yapıları da sınırları içerisinde barındırır. Genel olarak bölgede kesinlikle görmeniz gereken yerler ve yapmanız gereken aktiviteler şu şekilde sıralanabilir:

 • Mahmudiye Vadisi
 • Vecihi Kapısı
 • Sakarya İl Ormanı ve Tabiat Parkı
 • Soğucak Yaylası
 • Olta Balıkçılığı
 • Kano
 • Jeep Safari
 • Trekking
 • Binicilik

Bungalov evleri ile de meşhur olan Sapanca, büyük şehirlerin kalabalığından ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin ilk sırada tercih ettiği kaçamak yerlerinden biridir. Huzurlu atmosferiyle konuklarına eşsiz bir tatil deneyimi vadeder. 

Sapanca’da Konaklama

İlçe, konaklama konusunda tatilcilere pek çok seçenek sunar. Bunların başında Sapanca bungalov evleri gelir. Bu minimalist konutlar, doğayla iç içe bir tatil için ideal seçimdir. Kişi sayısına ve diğer ihtiyaçlarınıza göre beklentilerinizi karşılayacak farklı bungalov ev seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Bungalov evler, ahşap yapıları ve doğaya uyumlu tasarımlarıyla öne çıkar. Şehir hayatının karmaşasından uzaklaşmak istiyorsanız oldukça doğru bir kaçamak fırsatıdır. Ayrıca daha büyük aileler veya arkadaş grupları için tasarlanmış modellerle konforlu ve geniş bir konaklama imkanı da yakalamanız mümkündür.

Bungalovların dışında Sapanca otel seçenekleriyle de arzu ettiğiniz tatil fırsatına kavuşabilirsiniz. Bölgenin merkezinde yer alan konumları ve imkanları sayesinde bu mekanlar, her kesimden ziyaretçilerin tercihi olmaya devam etmektedir. Ayrıca bölgede SPA ve butik otellerden dağ evlerine, lüks villalardan tiny house’lara kadar farklı seçenekleri de değerlendirmeniz mümkündür.

Sapanca’ya Ulaşım

Sapanca, doğal güzelliklerinin yanında Türkiye’nin neredeyse her yerinden havayolu, karayolu ve demiryolu kullanarak kolaylıkla ulaşım sağlanabilen bir nokta olmasıyla da tercih sebebidir. Kalabalık illere yakınlığı nedeniyle özellikle hafta sonu yoğun tempolu hayata kısa bir ara vermek için oldukça uygun bir rotadır. 

Bölgeye geliş için tercih edilen başlıca yöntem, genellikle hız ve konfor sebebiyle kişisel araçlar olmasına rağmen toplu taşıma da çokça kullanılmaktadır. Büyük şehirlerimizden Ankara, İstanbul ve Bursa’ya lokasyon olarak yakın bulunması nedeniyle bu beldeye ulaşmak oldukça basittir. Öte yandan farklı şehirlerden Sapanca’ya ulaşmanın da gayet zahmetsiz olduğunu söyleyebiliriz.

Konumu itibariyle İstanbul’dan otobüs veya trenle Sapanca’ya gitmek oldukça kolaydır. Sapanca’nın içinde belirli güzergahlara bağlı hizmet veren otobüsler veya minibüslerle de bir yerden bir yere gidilebilmektedir. Genel anlamıyla nüfus yoğunluğu düşük bir bölge olduğu için trafik sorunu yaşanmaz. Bu da şehir içi ulaşımı daha kolay hale getirmektedir.

Sapanca’ya Otobüs ile Gitmek

Sapanca ulaşım yöntemleri arasında başlıca seçenek karayoludur. Otobüsle bu bölgeye ulaşım, büyük şehirlere yakın olan konumu nedeniyle oldukça rahat ve zahmetsizdir. “Sapanca’ya otobüsle nasıl gidilir?” sorusuna yanıt olarak sayılabilecek çok sayıda seçenek vardır. Çoğunlukla Sapanca Otogarı’na düzenlenen şehirler arası otobüs seferleri tercih edilmektedir. Türkiye’nin çoğu yerinden bu noktaya direkt olarak düzenlenen çok sayıda sefer bulunur. 
Başta İstanbul olmak üzere neredeyse tüm illerimizden Sapanca’ya sefer düzenleyen farklı otobüs firmaları mevcuttur. Günün çeşitli saatlerinde yolculuk yapmanıza imkan sağlayan seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Bilhassa özel günler ve tatil zamanlarında artan sefer sayıları sayesinde kolayca bilet bulabilirsiniz.

Direkt ulaşım söz konusu değilse, diğer bir seçenek ilk olarak Sakarya veya Adapazarı Otogarı’na erişim sağlamaktır. Daha sonra buradan Sapanca güzergahında bulunan ve şehir içi ulaşımı sağlayan belediye otobüsleri veya servisleri kullanabilirsiniz. 

Sapanca’ya Tren ile Gitmek

Sapanca, Ankara İstanbul YHT hattı üzerinde bulunsa da bölgeye bu yolla direkt olarak gitmek pek mümkün değildir. Fakat Arifiye veya İzmit durakları beldeye oldukça yakın olduğundan hızlı treni tercih edebilirsiniz. Burada bulunan minibüslerle Sapanca’nın merkezine ulaşım sağlanabilmektedir. 

“Sapanca’ya tren ile nasıl gidilir?” sorusu için bir diğer yanıt ise Adapazarı-Gebze güzergahındaki Ada Bölgesel Treni yani Adapazarı Ekspresi’dir. Sapanca’da durağı olması nedeniyle bu hattı kullanıp direkt olarak merkeze varmak mümkündür. Bu trenle yolculuk yaparken bölgedeki doğal güzellikleri keşfetme imkanına sahip olarak tatilinizin başladığını henüz bölgeye varmadan hissedebilirsiniz.

İstanbul’dan Sapanca’ya Nasıl Gidilir?

Tatilcilerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri de “İstanbul’dan Sapanca’ya nasıl gidilir?” sorusudur. Bunun için şehirler arası otobüs seferlerini kullanabilirsiniz. Şehirden bölgeye sefer düzenleyen çok sayıda firma vardır. İstanbul’dan Sapanca’ya gitmek için tren seçeneğinden de yararlanmak mümkündür. Ada Ekspresi’nin bir durağı da bu beldedir.

İstanbullu tatilseverlerin yanıt almak istediği hususlardan biri de “Sapanca uzak mı?” konusudur. Şehirden yaklaşık 100-150 km mesafede olan beldeye gerek kişisel aracınız gerekse toplu taşımayla kısa sürede ulaşmanız mümkündür.


Yorumlar

Yorum Yap