Üye Girişi

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Bir hesabınız mı var Giriş Yap

Kişisel verileriniz, Kvkk Metni kapsamında işlenmektedir. “Kayıt Ol” butonuna basarak Üyelik Sözleşmesi’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Tiny House Nedir?

 • by
 • 2023-12-07
Tiny House Nedir?

Tiny House, sadelik temasıyla tasarımı yapılan, çoğunlukla doğayla iç içe yaşam sürmek isteyen kişilerin tercih ettiği, küçük boyutlu bir konut türüdür. Bu modeller sabit ya da mobil tarzda kullanılır. Sade ve güzel bir tatil geçirmek istiyor, bu nedenle “Tiny House nedir?” diye merak ediyorsanız içeriğimizde daha fazla detayı bulabilirsiniz. 

Tiny House Özellikleri Nelerdir?

Sakin bir tatil yapmak isteyen kişilerin sık sık tercih ettiği bu evler, 4 ile 8 metre arasında değişiklik göstermektedir. Ağırlık olarak ise maksimum 3.5 tona sahiptir. Bu yapıların özelliklerini genel olarak şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Çadır ve karavana oranla daha sağlam yapıya sahiptir. 
 • Evinizde kullandığınız mutfak ve banyo gibi yapılar, bu seçeneklerde de bulunur.
 • Tek katlı ya da iki katlı olarak tasarlanan bu konutlarda veranda alanları da yer alır.
 • Bunların yanı sıra tekerlekli yapıya sahip olan Tiny House’lar birçok yere mobilize kullanım imkanı sunar. 

Tiny House’lar minimalist yaşam tarzını benimseyenler için ideal bir seçenek sunar. Bu küçük yaşam alanlarının dayandığı temel prensipler, sürdürülebilirlik ve verimliliktir. 

Tiny House Nasıl Yapılır?

Aile tatillerinizde kullanabileceğiniz Tiny House’ları tasarlarken uzman kişilerden yardım almanız gerekir. Çalışmak istediğiniz firmanın kataloğunda yer alan modelleri inceleyebilir ve seçim yapabilirsiniz. İç tasarımın daha kullanışlı olması için tıpkı standart dairelerde olduğu gibi iç mimarlardan yardım almanız mümkündür. Bu şekilde daha kullanışlı sonuçlar elde edebilirsiniz. Genel olarak “Tiny House nasıl yapılır?” sorusunu merak ediyorsanız tasarımlarda özen gösterilmesi gereken noktalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Asma tavan, raflar ve merdiven altı çekmeceler daha fazla alan yaratır.
 • Çocuklar için kullanılan çift katlı ranzalar, alandan tasarruf yapmayı sağlar.
 • Hem mutfak masası hem de çalışma masası olarak kullanılacak bir masa tercih etmek, daha fazla hareket alanı yaratır.
 • Küçük mekanlar için aydınlatma oldukça önemlidir. Doğal ışıktan yeterince faydalanmak ve aydınlatmayı doğru kullanmak ferahlatıcı olacaktır.
 • Doğal enerji kaynaklarından faydalanmak isteyen kişiler güneş panellerinden yararlanır. 

Kendiniz yapmak yerine Bungalovla’nın sunduğu seçeneklerden faydalanmak istiyorsanız Kartepe Tiny House ve Sapanca Tiny House sayfasında bulunan çeşitlere göz gezdirebilirsiniz. 

Tiny House Modelleri Nelerdir?

“Tiny house ev nedir?” sorusunu cevapladıktan sonra bu yaşam alanlarının çeşitleri ve farklılıkları hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Konutların birçok farklı modeli vardır. A şeklini alan kabin konutlar bunlardan biridir. Boyutları genellikle 15-18 metrekareye kadar değişiklik gösterir. A şekilli kabin seçeneklerinde çatı yere kadar uzanır. Yapı malzemesi ahşaptır. Genellikle tek katlı olan bu modellerin nadir de olsa iki katlı seçenekleri bulunur.

Sıklıkla rastlanan bir diğer model ise bungalovdur. Rustik bir yapıya sahip olan bu evler, ahşap mobilya ve zeminle donatılır. Bu tarz konutlara sahip olmak istiyorsanız Bungalovla’nın sunduğu Sapanca Tiny House seçeneklerine göz gezdirebilirsiniz. Sayfada bulunan seçenekler turistik olarak ilgi çekici bir görünüme sahiptir.

Birçok kişi tarafından tercih edilen bir diğer model ise ağaç evlerdir. Yapımında malzeme olarak ağaç kullanılan bu model, yükseğe inşa edilir. Rakımı nedeniyle kullanımları daha zordur. Tercih edilen modellerden bir diğeri de tekerlekli gezici evlerdir. Tekerlekleri sayesinde bu yaşam alanları seyahat özgürlüğü sağlar. Ancak bu modeller, yüksek rakımlı veya engebeli bölgeler için pek uygun değildir. Kullanılmayan araba, otobüs ve kamyon gibi araçlar da modifiye edilerek ev haline getirilebilir.

Tiny House Ne İşe Yarar?

“Tiny House ne işe yarar?” sorusu tatil yapmayı sevenler tarafından sıklıkla merak edilir. Küçük ölçekli ve verimli bu yapılar, minimalist bir yaşam tarzı veya tatil için son derece idealdir. Daha az eşya ve daha az hacimli bir yaşam alanı, basit ve maliyeti düşük bir konaklamaya imkan verir.

Tiny House’lar aynı zamanda son derece ekonomik konutlardır. Geleneksel bir daireye kıyasla maliyetleri oldukça düşüktür. Bunun yanında misafir evi veya kamp alanı gibi geçici konaklama ihtiyaçları için de çözüm vadeder. Ayrıca tekerlekli modelleri, sahiplerine yer değiştirebilme ve seyahat etme özgürlüğü sunar.

Tiny House Faydaları Nelerdir?

Çoğunlukla tatil amacıyla kullanılan bu evler birçok fayda ve avantaj sunar. Tekerlekli seçeneklere sahip olan bu konutlar, istenilen yere kolayca taşınabilir. Karavan ruhsatı alınarak bu şekilde de kullanılabilir. Kendi bahçesi ya da arsası olan kişiler kira ödemeden bu evlerde ikamet edebilir. Küçük bir yaşam alanı olması nedeniyle maliyetleri oldukça azdır. Aynı zamanda bakım ve temizlik işleri de oldukça kolaydır. Bu tarz evlerle kişiler daha az eşyaya sahip olarak minimal bir hayat kurabilir. 

Tiny House Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Konforlu bir konaklama ve işlevsel bir konaklama için Tiny House alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Konut seçerken aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurarak verimli bir yaşam alanı elde edebilirsiniz:

Konutun üretiminde kullanılan malzemelerin türü ve kalitesi önemlidir. Özellikle hava koşullarına dayanıklı, uzun ömürlü malzemeler tercih ederek sağlıklı bir kullanım elde edebilirsiniz.
İhtiyaçlarınıza ve günlük alışkanlarınıza yanıt veren bir iç tasarımla çok daha işlevsel bir konuta sahip olabilirsiniz.
Su, atık yönetimi ve enerji verimliliği gibi hususlar, konforlu bir konaklama için dikkat etmeniz gereken başlıca hususlardır. Bu konularda güneş panelleri, kompost tuvalet gibi formüllere başvurabilirsiniz.

İhtiyacınıza yönelik Tiny House çözümleri için firmamız Bungalovla’nın sunduğu seçeneklere göz atabilir, verimli ve konforlu bir kullanım sağlayabilirsiniz.


Yorumlar

Yorum Yap